Název dolar pochází z Čech

V několika zemích světa se platí měnou, která se nazývá DOLAR. Zajímavé je, jak dolar ke svému jménu vůbec přišel. Když v šestnáctém století začal český hrabě Jeroným Šlik razit v Jáchymově mince, začalo se jim říkat tolary. Američané sice nepřevzali přímo naši měnu, ale název se jim natolik zalíbil, že začaly své peníze nazývat tímto názvem. Jen si ho trochu přizpůsobili. Tak vznikl dolar.
o   Americký dolar je jednou z nejsilnějších měn světa.
o   Kurz amerického dolaru je přibližně dvacet našich korun.
dolarové bankovky
Dolarem platí také v Kanadě. Ovšem tím kanadským. Na kanadském dolaru se objevuje i britská královna Alžběta II., která je v této zemi panovnicí.
·         Kanaďané si na pětidolarovku prosadili i svůj národní sport.
·         Jelikož je pro ně lední hokej opravdu velice důležitý, hrají ho děti právě na pětidolarovce.
Kanadský dolar má pro nás hodnotu o něco maličko nižší nežli dolar americký.
dáma v indické vesnici

Miliardářem v Zimbabwe

Pokud byste cestovali do Zimbabwe, budete i tady potřebovat na nákupy dolar. Jen je to s jeho hodnotou trochu složitější. Asi se vám finance na nezbytné výlohy nevejdou do peněženky. Zimbabwe je totiž zemí miliardářů. Problém je v tom, že tito boháči trpí ve velké většině hladem.
·        Vinou inflace totiž tamní peníze ztratily svou hodnotu.
·         Například jedno vajíčko tu koupíte za neuvěřitelných třicet miliard dolarů.
Proto se obyvatelé Zimbabwe raději rozhodli používat britské libry. Alespoň ti opravdu zámožnější.
kanadské mince
Dolarem se platí také v Austrálii.
Tam je ovšem považován za jednu z celosvětově nejvýznamnějších měn. Je to šestá nejčastěji obchodovaná měna na celém světě. Předběhl ji dolar americký, kanadský, britská libra, japonský jen a euro. V kurzu k naší koruně je australský dolar přibližně šestnáct až sedmnáct korun. Australský dolar má svou oblibu také proto, že Austrálie je zemí se stabilním ekonomickým a politickým prostředím.