​​​​​​​Finanční ohodnocení v zaměstnání

Velké rozdíly

Hlavním důvodem, proč vůbec chodíme do práce je výplata, protože bez peněz to rotundě nejde. Kromě zajištění základních potřeb si jistě chcete koupit i něco navíc. Je velký rozdíl, jestli bereme například minimální či průměrnou mzdu. Rozhodně to není jenom tak, protože je hodně faktorů, podle kterých se určuje. Tím prvním je pracovní pozice, přičemž každá je jinak náročná. Samozřejmě jsou lidé, kteří berou slušné peníze, ale moc toho nedělají, ovšem s takovým přístupem se moc daleko nedostaneme, a proto je lepší plnit své povinnosti a snažit se.

plná peněženka

Dále je rozdíl v naší praxi, protože zkušený člověk dostane mnohem více než absolvent, který sotva vyšel ze školy a musí se teprve začlenit do firemního provozu. V každém kraji může být průměrný plat na dané pozici jiný, přičemž v Praze jsou běžně o dost vyšší, protože je zde vše dražší, takže se musí dosáhnout jisté rovnováhy, a proto různých faktorů je dost.

Hrubá x čistá

Na inzertních portálech při prohlížení nabídek můžete vidět jistou měsíční mzdu. Avšak často bývá označena slovíčkem až, což znamená, že běžný člověk na ni nemusí dosáhnout. Samozřejmě je to dost o domluvě, které probíhá na pohovoru, přičemž vše byste měli mít ošetřeno smluvně, abyste neměli následně zbytečně problémy. Tato částka bývá uvedená v hrubé mzdě. Na to musíme dávat pozor, protože se z ní odvádí daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění.

výběr z bankomatu

Ve výsledku je tedy čistá mzda o dost nižší. Abyste nemuseli dělat složité propočty než se k výsledné mzdě, která Vám po odvedení všech částek zůstane, tak neustále funguje čistá mzda kalkulačka https://www.kalkulackacistemzdy.cz/. Do ní stačí zadat hrubou mzdu společně s pár dalšími údajů a potom se Vám zobrazí už výsledek. Je to mnohem snadnější a rychlejší, takže tento pomocník přijde vhod. Navíc se tu dozvíme užitečné informace o mzdě, které se třeba na školách ani mnohdy neučí.