Včasná detekce úniku vody může zabránit i demolici vašeho domu

Havárie a škody způsobené přírodními živly přináší lidem mnoho tragických zkušeností a mnohdy doslova převrací život naruby. Jen si vybavte ničivé tornádo na Moravě anebo lesní požáry, požár v panelovém domě či ničivé povodně v letech 1997 a 2002. Co dokáže vodní živel, nespoutaný a nekontrolovatelný, jsme se mohli přesvědčit na mnoha stavbách, z nichž některé musely být dokonce z bezpečnostních důvodů strženy. Voda zkrátka dokáže narušit statiku objektu a není vám nic platné, že jste právě před pár lety zaplatili hypotéku, když je vaše mnohaleté snažení doslova v troskách.

protékající voda

Nemusíte bydlet ani v záplavové oblasti, aby se vám něco podobného přihodilo. Stačí docela obyčejný únik vody z potrubních rozvodů, pokud k němu dojde například v okamžiku, kdy jste na dovolené, a po celou dobu proudí poškozenou armaturou tisíce litrů vody, která za čtrnáct dnů váš dům odsoudí k demolici. A přitom stačí tak málo, abyste takové situaci zabránili. Docela „hloupý“ a obyčejný detektor úniku vody. Detekce úniku vody spočívá na velmi jednoduchém principu propojení čidel vodivou tekutinou. Detektor se umístí do exponované oblasti, kde by mohlo k únikům docházet, např. v koupelně, v kuchyni, ve stoupačkách, a to nejlépe u podlahy, kde se únik projeví zpravidla ihned.

instalatérské práce

Detektory pořídíte velice levně, a chcete-li mít jistotu a být informováni o situaci např. i v zahraničí, existují i čidla napojená na domácí Wi-Fi, s oznámením na mobilní telefon. Jak vidíte, docela primitivní záležitost za pár stovek vás ochrání před hrozící katastrofou, resp. můžete velmi rychle zasáhnout a škoda na majetku bude minimální. A chcete-li zjistit podrobnosti o tomto způsobu detekování uniklé vody, mohou vám poradit i některé instalatérské firmy, které ostatně mohou následky škod poškozených vodovodních rozvodů také napravit.