Česko, ráj čtenářů


Nevěříte, že jsme národ zbožňující knihy? Zamyslete se, knihovny máme na každém rohu a spousta z nás sní o tomhle: Sednout si do křesla, zabalit se do deky s teplým čajem a ponořit se do děje oblíbené knihy. Obzvlášť během dlouhých zimních večerů, čas pak tak rychle utíká. Ještě jednu kapitolu, zaprosíte, zvednete zrak z knihy a zleknete se, venku je tma! Usmívá se na vás kalendář   s měsícem listopad, tma je přece už o půl páté, oddechnete si.

Čtení je zábava.


 Ať se vám líbí vyrazit za dobrodružstvím fantasy světem, tuhnout strachy a luštit 


záhadu s detektivy, nebo snít s románem, stále čteme hodně.


 


Nemůžu říct, že nabývá na popularitě, ale komunita čtenářů v Česku se nemá špatně.


Ano knihy se dost prodraží, ale možná právě proto máme velkou síť knihoven. V každém městě najdete aspoň jednu knihovnu, které dokonce pořádají pro děti i pro školy různé programy. 


 


Divili byste se, kolik přibylo festivalů a veletrhů. Za zmínku rozhodně stojí Humbook, který je spíš pro čtenáře fantasy a YA literatury. (Young Adult – knihy pro mladší, náctileté) Nechyběly zde besedy se zahraničními i českými autory jako Jay Kristoff, Mary E. Pearson, Teo Addair a vycházející hvězda Kateřina Šardická. Z množství kostýmů jen přecházel zrak a účastníci si zkusili různé dílny, hry a vystáli fronty na autogramiády. 


Dalším unikátem je Svět knihy, který je pro všechny čtenáře a je rozhodně větší než Humbook. Tady každé nakladatelství představuje své knihy. Na výběr byla různá témata: fantasy, detektivky, cestopisy, odborná díla, učebnice, komiksy, romány i diáře a sešity. A těch rozhovorů, přednášek a jídla! Bylo nemožné neporušit pravidlo nikdy nejez nad knihou.


 


Pro děti se pořádají různé tábory na téma oblíbených knihy, třeba Harry Potter, Percy Jackson a městečko záhad. Dospělí se těší na besedy a přednášky. A díky sociálním sítím je snadné kontaktovat autory nebo další fanoušky. 


Vůbec se nemusíme bát, že by byly knihy nahrazeny technikou. I mezi mladou generací nabyly na popularitě a každý si z obrovské nabídky knih a komiksů vybere. Vždyť své oblíbené příběhy si můžete dokonce koupit a nahrát na čtečku, abyste nemuseli tahat s sebou na dovolenou těžké bichle.


 V knihovně


Ať si někteří učitelé literatury říkají, co chtějí. Nemohou popřít, že Česko je země čtenářů.