Školka počká

Tato novela zákona vzbudila mnoho reakcí a rozpoutala mnoho diskuzí v řadách laické a odborné veřejnosti. Zatímco dětští psychologové s ní zrovna nesouhlasí, tak maminky se většinou radují. Nebudou již muset platit peníze za drahé soukromé školky nebo paní na hlídání, když se potřebují nebo musí z finančních důvodů vrátit dříve do práce.
dítě a kostkyy
Maminkám se pomůže, ale co děti? Uškodí jim to? Jsme jednou z mála evropských zemí, kde mají matky možnost zůstat až 4 roky na placené mateřské dovolené. Už to je docela luxus. V zahraničí musí do práce nastupovat mnohem dříve nebo musí ženu uživit partner, pokud chce s dítětem zůstat doma. V jiných evropských zemích je to již dlouholetá běžná praxe, že jsou děti umisťovány i od několika měsíců do soukromých školek a jeslí nebo k paním na hlídání, které se starají o malé skupinky dětí. Samo dítě tím snad nijak nestrádá, pokud se výběru takového zařízení věnuje čas a pozornost a dá se na reference. Může tím ale strádat vztah mezi dítětem a rodiči, hlavně matkou.
miminko si hraje
První tři roky jsou pro tento vztah nejdůležitější a to, co během nich nevytvoříme, již nevytvoříme nikdy. Citové pouto může být tak slabší a v budoucnu se chování dětí k nám může řídit víc povinností než citem. A hlavně ty roky strašně rychle utíkají a může se Vám stát, že Vám po letech přijde líto, že jste si to s dítětem doma více neužily.
Je těžké soudit matky, které se rozhodnou dát své dítě brzy na hlídání někomu jinému. Matkou se žádná žena nerodí, tou se stává a učí se jí být. A ne každá je matka dobrá, co si budeme povídat. Někdy může být pro dítě lepší, že se dostane do jiného kolektivu, protože doma se mu stejně moc citu, vřelosti a lásky nedostává. Ty matky, které dítě z ruky dát z nějakého, většinou asi finančního, důvodu musí, by se měly snažit být mu ve zbytku dne co nejvíce nablízku. Dostatečně se s ním mazlit a dávat mu najevo svoji lásku