Podle čeho poznat kvalitní nit a jak vybírat?

Rádi šijete nebo se teprve chystáte s tím zase začít a přemýšlíte, jaké nitě si nakoupit a co všechno dalšího budete potřebovat? Šijte s kvalitním materiálem.

Podle čeho poznat kvalitní nit a jak vybírat?

Ruční domácí šití je opět populární, výhody domácího šití jsou totiž obrovské, navíc, kdo šít opravdu umí, může se tím i docela dobře živit. Také přemýšlíte nad tím, že opět usednete k šicímu stroji a začnete si vyrábět oblečení a doplňky či dekorace do domácnosti sami? Pak budete potřebovat i kvalitní základní vybavení a bez nití se zkrátka neobejdete. Ani nitě ale nemusí být lehké sehnat, tedy pokud toužíte opravdu po kvalitě, jak tedy vybírat?

pexels-photo-1212179

Domácí a kvalitní

Když se už rozhodnete pro domácí šití, jistě si budete chtít zhotovit jen kvalitní věci, protože těch je v obchodech čím dál méně. K tomu ale potřebujete kvalitní materiál, látky a také nitě. Na trhu najdeme nepřeberné množství, nitě se ale snažte vybírat pečlivě, protože nekvalitní nit se pozná už při práci s ní a výrobek pak určitě není zcela stoprocentní. Zde platí zejména to, že čím je nit dražší, tím je i kvalitnější, pokud se budete snažit co nejvíce ušetřit a nakoupíte je příliš levně, nebudete ve výsledku spokojení.

Při výběru pak můžete brát v potaz využití nití, protože každý druh se může hodit na něco jiného, jsou nitě určené jen pro ruční šití nebo naopak pro strojní šití a podobně. Určitě rozhoduje i požadovaná barva a její odstín a také tloušťka. Na obalu se můžete setkat s podrobným označením, co se týče údaje o tloušťce nitě, platí, že čím nižší číslo je udáváno, tím silnější nit ve skutečnosti je. Tohle pravidlo je dobré si zapamatovat.

pexels-photo-3091200

Test na kvalitu

Když člověk začíná, může trvat, než si najdete to své a samozřejmě k tomu patří i hledání a zkoušení nejrůznějších druhů materiálu. Koupili jste si novou nit a chcete si vyzkoušet, jak kvalitní vlastně je? Uděláte to snadno, takový malý test kvality totiž provedete tak, že kousek odmotáte a ruce dáte od sebe. Nit se napne, a když ruce zase dáte k sobě, neměla by se začít kroutit. Jakmile se ale kroutit začne, poznáte, že tato nit příliš kvalitní není, což vám může uškodit během šití na stroji.

Začněte šít jen s kvalitním materiálem!