Nová doba: půjčky v bankách vyřizují roboti, měli by odhalit i pojistný podvod

High tech revoluce v českých bankách

Dnes není již neobvyklé téměř nic. Postupná automatizace (robotizace, chcete-li) se projevuje úplně všude. Zajímavou novinkou je nynější zavádění robotů do běžných každodenních procesů v rámci bankovních služeb. V současnosti se v českých bankách odehrává doslova technologicko – informační revoluce. V česku v poslední době začaly testovat nebo dokonce provozovat prakticky všechny banky a pojišťovny.
malinký robot
Roboti bankám umožní lépe a rychleji reagovat na přání zákazníků. Snižují rovněž riziko vzniku chyb a taktéž poskytují poradenství. Zjišťují, zda žadatel má zaměstnání, které mu zajistí dostatečné příjmy, aby mohl získat půjčku. Jsou také schopni odhalit například pojistný podvod, ale také zabavit neposedné děti. Z toho vyplývá, že je čím dál pravděpodobnější, že vám v budoucnu bude půjčku, hypotéku na dům nebo pojištění bude za přepážkou vyřizovat robot a nikoliv člověk. Zkrátka všechno to, co doposud dělali zaměstnanci bank. Což ale bude do budoucna znamenat problém.

Všechno má své nedostatky, roboti připravují úředníky o práci

Bohužel tato technologická revoluce má i své stinné stránky. Některé světové banky už hlásí, že jejich zaměstnanci, bankovní úřednici, kvůli robotům přicházejí o práci. Zdá se, že to bude trendem příštího desetiletí. Podobný scénář totiž hrozí i v jiných oborech. Nikoliv jen v bankovnictví. Některé prognózy varují, že do roku 2024, přijde o práci až 600 tisíc lidí. Což je samozřejmě alarmující zpráva.
žena a robot
Otázka zní, co s tím. Předpokládal bych, že zejména kvůli automatizaci budou vytvářeny nové obory, které budou dávat práci novým uchazečům, jež je vystudují. Ovšem to pochopitelně nevyřeší problém nezaměstnanosti těch, kteří přijdou v důsledku automatizace o práci. To vše je otázkou velmi blízké budoucnosti. Ale já zůstávám optimista a říkám, že nějaké řešení tento problém má. Ovšem jako obvykle to nebude snadné, reálné bezesporu ano.