Češi se stále více zadlužují

Bohužel půjčky splácejí dalšími půjčkami a stává se z toho uzavřený kruh. Jdete si koupit televizi do elektra a prodavač vám nabídne, nižší cenu zboží když si ho vezmete na splátky. Místo, aby nás instituce od zadlužování odrazovaly, podporují nás v tom. Už malé děti v televizi slyší reklamy na půjčky a podvědomě to na ně působí. Zpívanou znělku na poštovní půjčku jsem slyšela z úst malých dětí několikrát. V dnešní době se bez hypotéky neobejdeme, ale bez ostatních půjček bychom se obejít měli, může se cokoliv stát a jsme v insolvenci ani nevíme jak. Reklamy na zadlužování by mely být zakázané stejně jako reklamy na alkohol.
Pokud mají lidé více exekucí, nedaří se to na nich ani vymoci. Zabavit jim mnohdy nic ani nemohou, protože spousta věcí už podléhá zákonu o tom, co se zabavit nesmí.
předání klíčů
Ženy se zadlužují více než muži. Bude to určitě i tím, že mají nižší platy a větší potřeby o sebe a děti než muži. Insolvence na sebe podávají stále mladší a více živnostníci než fyzické osoby, protože absolventi škol zkouší podnikat, mnohdy se jim to nepodaří a zbankrotují. Dvě pětiny Čechů žijí na dluh, mimořádné výdaje řeší půjčkou místo, aby šetřili. Bohužel kolikrát nemají ani z čeho šetřit.
klíč od domečku

Jak tomu předejít

Češi jsou málo vzdělaní ohledně financí a hospodaření s penězi . Předmět finanční gramotnosti by se měl zavést už na základních školách. Až čtvrtina lidí si bere půjčku s vědomím, že ji nebude schopna splácet. Nejvíce se lidé zadlužují kvůli spotřebitelským úvěrům. Každý musí mít všechno, a pokud na to nemá, prostě si půjčí. Kontokorent dostane i student, který si nevydělává a splácí to za něj rodiče.
Měli bychom se začít více radovat ze všedních událostí, věcí které máme a s lidmi, s kterými trávíme čas, než dělat si radost drahým nepotřebným zbožím.