11. 7. 2020 | 18:27
You are here:  / Hobby / Quilling, krásná dekorace z papíru

Quilling, krásná dekorace z papíru

Quilling neboli papírový filigrán, je výtvarní technika, kdy hlavním materiálem jsou proužky barevného papíru, které se stáčejí do spirálek a prsty se tvarují do různých tvarů, jako jsou například lístky, kapky či kytičky.
Tyto tvary se pak pomocí lepidla fixují na podklady a tvoří se překrásné dekorativní obrázky. V dnešní době se tato technika stala trendem a je oblíbená jak u dětí, tak i u dospělých. Pomocí této techniky se dají vytvořit nádherné obrazce, jako například hvězdy, kytky či zvířátka, svým způsobem můžete vytvořit cokoliv, co vás napadne. Hotový výrobek může být naaranžován na nějaké podložce z papíru či dřeva, ale také umístěn samostatně. Materiál, který budete potřebovat pro výrobu, najdete ve všech výtvarných potřebách či papírnictvích.barevný papír
Jaké pomůcky jsou potřeba?
První pomůckou jsou papírové proužky, které si můžete buď nastříhat, nebo rovnou koupit připravené. Proužky lze pořídit v jednotlivých barvách či jako barevné sady. Šířka těchto proužků je 3 a více milimetrů. Pokud chcete mít zdobené přáníčko, na to se hodí šířka tři nebo čtyři milimetry. Jestliže chcete tvořit obrázky bez lepení, použijte proužky o velikosti šest milimetrů. Široké proužky jsou také vhodné pro malé děti. Dále můžete sehnat proužky speciální a to buď tónované, nebo perleťové.
Quillingové pero – používá se k jedinému účelu a to k stáčení proužků do spirály. Skládá se ze dvou částí z rukojeti, která bývá vytvořena nejvíce z plastu či dřeva a z hrotu, který je nejčastěji kovový. V tom hrotu je zářez, kam proužek vložíte a stočíte.tuhé lepidlo
Podklad – jedná se buď o čtvrtku, silný papír či dřevěný rámeček. K výrobě dekorací se hodí, třebas i vlnitá lepenka, ozdobné papíry, krabičky nebo plastové tvary.
Tekuté lepidlo – toto lepidlo je nejlepší pro slepování jednotlivých tvarů a na lepení na papír.
Výhodou je, že papír je velmi levný a dá se sehnat všude a pomocí něho můžeme mít krásné dekorace.