10. 6. 2023 | 17:00
You are here:  / Zboží / Nový styl svícení

Nový styl svícení

Tyto klasické žárovky jako vidíte na obrázku níže se totiž propadly do světových dějin a již nebudou obnovovány. Možná je ještě někde seženete, ale časem by měl i jejich prodej úplně zaniknout. Na svět přicházejí nové, šetrnější.

Stará žárovka

Největší novinkou je rtuťová výbojka, a pokud se domníváte, že netušíte oč jde, tak to jste naprosto vedle. Můžete je totiž vidět naprosto, nebo minimálně skoro všude. Tento název je totiž jen definice druhu zářivky.

Totiž, věc se má tak, že nízkotlaké rtuťové výbojky jsou na rozdíl od vysokotlakých stále provozovány na mnoha místech a jejich výhody jsou bez diskuzí.

Světelné zdroje lze v podstatě rozdělit na dva druhy. Na zdroj přírodní a zdroj umělý. Kam patří právě všechny člověkem vyrobená svítící tělesa snad ani netřeba psát. Nu, a právě sem zapadá i popisovaná rtuťová výbojka, tedy, zářivka.

Proč použito v názvu jediného tekutého kovu? Protože v jeho parách začne elektrický výboj svítit. Samozřejmě kromě rtuťových par jsou zde i jiné sloučeniny. A právě díky jim „to svítí“ ale v ultrafialové oblasti, tedy tam, kde to lidské oko nevidí. Teprve až díky luminoforu naneseném na stěnu skleněné trubice nám začne svítit světlo tak, jak jsme zvyklí a jak to přesně potřebujeme. Totiž, zde si dovolím citovat, protože je tato věta pro mne nestravitelná. „Každý plyn v závislosti na struktuře jeho atomu emituje určité vlnové délky, které září v různých barvách světla.“ Pokud jste to pochopili, máte můj obdiv, pokud ne, tak pokračujte v poklidu ve čtení dále. Tam už se s tím totiž nesetkáte, přenecháme to odborníkům a lépe chápajícím.

Nový druh žárovky

Pro naši informaci bude naprosto stačit, že výbojky vydají více světla nežli žárovka a při tom spotřebují o hodně méně energie. Tedy, jejich nákupem šetříte vlastní kapsu a jen toto jistě není zanedbatelné. Navíc, prý tím podpoříte i ekologii celé planety.